Vizyon

Mevzuat uyum alanında ulusal ve uluslararası referans merkezi olmak

Misyon

Mevzuat uyum çalışmalarının niteliğini ve etkinliğini yükseltecek sürdürülebilir ürünler, hizmetler ve projeler geliştirerek bu alanda kapsayıcı liderlik yapmak

I. Mevzuat Uyum Konferansı Gerçekleştirildi

28 Kas

I. Mevzuat Uyum Konferansı Gerçekleştirildi

Derneğimiz tarafından düzenlenen I. Mevzuat Uyum Konferansı (Compliance Conference) 26 Kasım 2021 tarihinde çevrim içi olarak büyük bir ilgiyle ve yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

“Düzenlemelerin Değişen Dünyası ve Mevzuat Uyum” temasıyla gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmalarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) İkinci Başkanı Dr. Yakup Asarkaya, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkan Yardımcısı Cihan Kanlıgöz ve Mevzuat Uyum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever gerçekleştirdi.

ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Abdurrahman Özalp, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. C. Coşkun Küçüközmen ve Mevzuat Uyum Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Şenol’un katıldığı “Değişen Düzenlemeler ve Artan Uyum Risklerinin Yönetimi” başlıklı konferansın ilk oturumunda son dönemde hızla değişen düzenlemeler nedeniyle artan uyum risklerinin yönetiminde dikkat edilmesi gereken hususlar değerlendirildi.

Koç Holding Baş Hukuk ve Uyum Müşaviri Yardımcısı Rana Günay Hoffman ve Mevzuat Uyum Derneği Genel Sekreteri Vural Göral’ın katıldığı “Mevzuat Uyum Programının Unsurları ve Başarı Faktörleri” oturumunda, kuruluşların kompleks düzenlemelere uyum sağlaması bakımından büyük önem taşıyan mevzuat uyum programları örnek uygulamalarla aktarıldı.

“Uyum Risklerinin Yönetiminde Regülasyon Teknolojilerinin (Reg-Tech) Rolü” oturumuna; İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, Fineksus Genel Müdürü Ahmet Vefik Dinçer ve DVA Bilgi Teknolojileri Yönetici Ortağı Gökhan Gözütok katılarak regülasyon teknolojilerinin önemi, bugünü ve geleceğine ilişkin tecrübelerini ve öngörülerini katılımcılar ile paylaştı.

Öğle arasından sonra gerçekleştirilen “Finansta Dijitalleşme ve Mevzuat Uyum” oturumuna; BDDK Bilgi Sistemleri Uyum Dairesi Başkanı Mustafa Aydın ile Mevzuat Uyum Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tolga İncaz katıldı. Oturumda, son dönemde bankacılık ve finansta dijitalleşmeyi artıran düzenlemeler ile finansta dijitalleşmenin geleceği kapsamlı olarak ele alındı. BDDK’nın gündemindeki yeni ve önemli düzenlemeler katılımcılar ile paylaşıldı.

“Aklamayla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar ve Düzenlemeler” oturumuna; H3M – Helping Humans Help Machines Yönetici Ortağı Dr. Tolga Kurt, My Security Analytics Genel Müdürü ve Kurucusu Mesut Demirbilek ve Mevzuat Uyum Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fulya Kaptan katıldı. Bu alanda son dönemdeki önemli düzenlemeler ve yapay zeka gibi yeni teknolojik gelişmelerin etkisi değerlendirildi.

“Yönetim Kurulu Perspektifinden Mevzuat Uyum” oturumunda ise Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Sezgin, Finansbank Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Ali Kuzu, ING Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Semra Kuran ve Mevzuat Uyum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever yer aldı. Oturumda, mevzuat düzenlemelerine uyum sağlanmasında yönetim kurullarının rolleri ve sorumlulukları geniş bir perspektifle ele alındı. Konferans, bu oturum ile sona erdi.

Konferansın ana sponsorları Fineksus, Nice Actimize, DVA Bilgi Teknolojileri, H3M.IO ve My Security Analitics firmaları olurken, medya sponsorları olarak Turcomoney, Fintech İstanbul ve Procompliance destek verdi.

Konferansta yapılan konuşmalara kısa süre içinde Derneğimiz Youtube hesabı üzerinden ulaşılabilecektir.

Konferansımızın açılış konuşmalarını gerçekleştiren BDDK ve KVKK’nın üst düzey yöneticilerine, konferansın hazırlanmasında katkı sağlayan Derneğimizin kurulları ve çalışma komitelerindeki üyelerimize, tüm konuşmacılarımıza, katılımcılarımıza ve sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz.

Konferans Videoları

Sunum